STRATEGIA LONG/SHORT, krótkie przypomnienie zasady działania.

Pół roku temu opisywaliśmy w jednym z artykułów strategię long/short, ale w związku z licznymi zapytaniami o ten fundusz i to, w jaki sposób na takim słabym rynku może generować wynik daleko przekraczający oprocentowanie lokat, postanowiliśmy jeszcze raz opisać tę strategię.

Oto wyniki Trigon Quantum Neutral – funduszu, który jako jeden z nielicznych wykorzystuje opisywaną strategię, na tle polskiej giełdy. Patrząc na wykres ciężko uwierzyć, że fundusz inwestuje w akcje z indeksu WIG20.

wykres 1

Na czym polega strategia long/short?

W tradycyjnym funduszu akcyjnym zarządzający kupuje akcje wybranej spółki (np. Bank X). Jeśli wycena spółki wzrośnie fundusz zarobi, jeśli na giełdzie zagoszczą spadki i spółka przeceni się – fundusz straci. (schemat 1)

wykres 2[1]

W przypadku funduszy absolutnej stopy zwrotu i strategii long/short – zarabiamy na różnicy.

Można to porównać do kantoru, który zarabia na różnicy w kursach walut. To, że dolar traci na wartości wcale nie oznacza, ze kantor poniesie straty.

W strategii long/short łączymy spółki w pary. Musimy zatem do Banku X dobrać Bank Y. Ważne, żeby spółki były z tej samej branży.

Jaka jest rola zarządzającego ?

Zarządzający nie zastanawia się, czy na giełdzie będą wzrosty czy spadki, jego zadaniem jest ocena, która z tych dwóch spółek jest „lepsza”. Co oznacza „lepsza”? Lepsza spółka powinna być w każdych warunkach rynkowych droższa od spółki uznawanej za „gorszą”. (dla uproszczenia zakładamy, że wyjściowa cena obu spółek jest identyczna np.: 100 zł)

W trakcie wzrostów wycena obu spółek wzrośnie, ale „lepsza” spółka powinna wzrosnąć bardziej, a w trakcie spadków, wyceny obu spółek mogą spaść, ale „lepsza” spółka straci mniej.

Zysk funduszu jest różnicą pomiędzy wycenami:

zysk = wycena lepszej spółki (według zarządzającego) – wycena gorszej spółki (według zarządzającego)

Tak jak widać to poniżej. (schemat 2).

wykres 3[1]

W tym wypadku zysk można uprościć do wzoru: zysk = wycena Banku X – wycena Banku Y

 Oczywiście może przydarzyć się zły dobór spółek, ale fundusz nie bazuje tylko na jednej parze, tworzy ich możliwie dużo, aby w ten sposób zdywersyfikować portfel i dać sobie szansę na dobry wynik.

Radosław Ratusiński

 Treść powyższej analizy nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym niniejszy serwis oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

 

Your email address will not be published.

Scroll to Top