Portfel ADL odporny na ryzyko

Nasi potencjalni klienci często wyrażają swoje obawy związane z momentem rozpoczęcia inwestycji. Co się stanie, gdy podejmą decyzję o wpłacie pieniędzy, a w tym czasie wydarzy się coś nieprzewidzianego, co może spowodować stratę. Jak przewidzieć ryzyko polityczne, ekonomiczne oraz nagłe zdarzenia, które mogą wpłynąć na wynik inwestycji.

Postanowiliśmy więc pokazać, że dobrze zbudowany i zdywersyfikowany portfel, potrafi oprzeć się ryzyku. Poniżej przedstawiamy przebieg naszego portfela ADL, zbudowanego z dostępnych polecanych przez nas funduszy, w sposób inny niż dotychczas. Nanieśliśmy na jego wykres informację o tym, co działo się w naszym otoczeniu rynkowym, tak aby można ocenić na ile te wydarzenia wpłynęły na wynik.

obraz 1 ok ok

  1. Marzec 2013 – kryzys cypryjski. Zostają zamrożone konta bankowe klientów. Mówi się, że pomysł, aby wykorzystać prywatne konta bankowe do ratowania kraju przed zapaścią może załamać zaufanie do banków. Powstaje obawa, że kryzys wpłynie negatywnie na pozostałe kraje członkowskie. (W tym czasie między 14.03 a 25.03.2013 WIG 20 traci ponad 6%)
  2. Luty 2014 – likwidacja części obligacyjnej OFE – co wiązało się z umorzeniem 51,5% kapitału indywidualnych klientów i przekazanie go do ZUS. (Indeksy giełdowe już wcześniej uwzględniły w wycenach skutki reformy OFE, ten fakt cały czas obciąża naszą giełdę nie pozwalając na wzrosty – jest obawa o kolejne działania w tym obszarze)
  3. Marzec 2014 – Władymir Putin uzyskuje zgodę od Rady Federacji na wysłanie rosyjskich wojsk na Ukrainę. (Na przełomie lutego i marca 2014 WIG 20 traci ponad 7%, najbardziej ucierpiał indeks małych spółek sWIG80 – strata prawie 13%)
  4. Styczeń 2015 – czarny czwartek, uwolnienie kursu CHF, które spowodowało nagły wzrost wartości franka szwajcarskiego, a co za tym idzie bardzo negatywne konsekwencje dla wielu instytucji i klientów indywidualnych. (Indeks WIG 20 w ciągu kilku dni traci ponad 5%)
  5. Październik 2015 – wybory parlamentarne, zmiana partii rządzącej w Polsce. (Zmiany polityczne w Polsce były w 2015 roku jedną z przyczyn niechlubnego rekordu polskiej giełdy 9 miesięcy spadkowych z rzędu od maja 2015 do stycznia 2016 z wynikiem ponad minus 20% )
  6. Czerwiec 2016 – Brexit. (Indeks WIG 20 w ciągu kilku dni traci 9%)

 

Dodatkowo w roku 2014 mieliśmy do czynienia z: deflacją, zapaścią w górnictwie, rosyjskim embargiem na polską żywność, bankructwem SKOK –ów.

Rok 2015 przyniósł niskie ceny ropy naftowej do pogłębiło deflację, prognozowane spowolnienie w Chinach, czy Grecja ponownie na krawędzi.

 

Podsumowując – na wydarzenia, które mogą wpłynąć na ryzyko inwestycji nie mamy wpływu. Mamy za to możliwość wyboru strategii i funduszy, które będą w sposób znaczący ograniczały zawirowania rynkowe i będą pozwalały w sposób bezpieczny oszczędzać nasze pieniądze lepiej niż na lokacie bankowej.

 

Radosław Ratusiński

 Treść powyższej analizy nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym niniejszy serwis oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Your email address will not be published.

Scroll to Top