Nasze podsumowanie roku na rynkach finansowych.

Rok 2016 nieuchronnie się kończy – czas na podsumowanie.

Zaczniemy od spojrzenia na nasz rynek akcji, czyli WIG i WIG20 jako najbardziej obrazujące to co wydarzyło się w Polsce.

wig

WIG w ostatnich 12 miesiącach wzrósł o ponad 10%. Czy ktoś na początku roku spodziewał się takiego scenariusza? Zwłaszcza, że od października 2015 r. rynki gwałtownie osuwały się. Na szczęście dno osiągnęliśmy już w połowie stycznia i od tamtej pory nasza giełda wygląda dość dobrze. Warto zauważyć, że na ten wynik największy wpływ miał grudzień, w którym indeks giełdowy przyrósł o ponad 5%.

Zdecydowanie gorzej wypadł WIG20, osiągając jedynie 4% zysku.

wig20

Powód tak słabego zachowania indeksu WIG 20 wynika w dużej mierze z wpływu jaki na spółki skarbu państwa ma główny właściciel, ale polityka to osobny temat.

Warto zauważyć, że największy wpływ na indeks WIG miały małe i średnie spółki, a obrazuje to wzrost indeksu mWIG40 z wynikiem ponad 16%.

A jak radziły sobie największe giełdy na świecie?

USA i indeks największych spółek S&P500 to wzrost o ponad 10%.

snp

Niemiecki DAX to duża dynamika i wzrost 6,5%.

dax

Chiny ostatnie 12 miesięcy skończyły z wynikiem ujemny na poziomie 12%, ale jeżeli spojrzymy „bardziej przychylnym okiem” to od dołka, w połowie stycznia, indeks wzrósł o ponad 13%.

chiny

Indie i Japonia nie mogą tego roku zaliczyć do udanych ponieważ kończą rok tam gdzie zaczęły, choć przebieg wykresów wskazuje, że przyczyny tego stanu są diametralnie różne.

japonia

Na rynku surowców złoto po bardzo dobrej pierwszej połowie roku kończy z 7% zyskiem, ale należy pamiętać, że złoto będzie „odpowiadać” wzrostem przy pojawiającej się inflacji.

zloto

Rekordzistą w zestawieniu jest ropa . Od dołka w lutym nieustanie rośnie i przez rok „zarobiła” 45%. To właśnie wzrost ceny ropy może wywołać inflację, a beneficjentem będą zapewne rynki kapitałowe oraz wspomniane wcześniej złoto.

ropa

Warto też spojrzeć na rynek walutowy szczególnie w odniesieniu do polskiej waluty, która niestety konsekwentnie osłabiała się. Główne przyczyny tego stanu to: siła dolara (m.in. po grudniowej podwyżce stóp procentowych w USA), słabość polskiej gospodarki, ale przede wszystkim zawirowania dotyczące Brexitu, gdzie rykoszetem „obrywały” słabsze waluty.

dolar

Przez rok dolar „zyskał” w stosunku do złotego ponad 9%, frank szwajcarski niecałe 5%, a euro niecałe 4%.

Podsumowując i patrząc na wyniki ciężko uznać, że rok 2016 był kryzysowy. Główne gospodarki, w tym polska, patrząc przez pryzmat indeksów giełdowych, wyglądają przyzwoicie i choć ten rok upłynął pod znakiem wielu niespodziewanych wydarzeń (Brexit, wygrana Trampa) i fali terroryzmu w Europie, to trendy są rosnące. Czego można spodziewać się po nadchodzącym roku?

Myślę, że w ślad za rosnącą powoli inflacją, będzie rosła dynamika wzrostu światowego PKB. Mam też nadzieję, że Polska „załapie się” do tego przyśpieszającego pociągu, a wydarzenia polityczne nie będą nadmiernie wpływać na rozwijającą się gospodarkę.

 

Paweł Jakubowski

 Treść powyższej analizy nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym niniejszy serwis oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

 

Your email address will not be published.

Scroll to Top