Nowa odsłona Globalnego Funduszu Medycznego, czyli strategia „long/short” na amerykańskim rynku.

TRIGON TFI po raz kolejny stworzył innowacyjne rozwiązanie. Kluczem do sukcesu w Globalnym Funduszu Medycznym ma być strategia „long/short”, stosowana wcześniej w takich funduszach jak Trigon Quantum Neutral, Trigon Polskie Perły, czy Trigon Quantum Absolute Return FIZ.

Przypomnijmy podstawowe informacje o strategii long/short na przykładzie TQN.

Trigon Quantum Neutral (TQN) to fundusz, inwestujący w akcje polskich spółek, a zastosowana strategia „long/short” , pozwala zarabiać zarówno na trendzie wzrostowym jak i spadkowym. Stosowana z „należytą starannością” pozwala zabezpieczyć wypracowane zyski.

Dlatego wykres funduszu Triqon Quantum Neutral różni się zdecydowanie od wykresu tradycyjnego funduszu akcyjnego. Poniżej porównanie na wykresie: Trigon Quantum Neutral vs Legg Mason Akcji.

obraz 1 do Globalny Medyczny

Zasadę działania tej strategii opisaliśmy w artykule „Strategia long/short, krótkie przypomnienie zasady działania”.

TQN radzi sobie bardzo dobrze, a trzeba zwrócić uwagę, że porusza się na dość „płytkim” rynku. Nasz główny giełdowy indeks to WIG 20 i, jak sama nazwa wskazuje, składa się zaledwie z dwudziestu spółek.

Oczywiście, duże spółki to jeszcze nie cała giełda, pozostają jeszcze małe i średnie, ale tam może pojawić się problem z płynnością.

 

W tym momencie przyszedł czas by napisać dwa słowa o Globalnym Funduszu Medycznym (GFM), który jest powiązany z najbardziej płynnym rynkiem świata – z nowojorską giełdą.

Dość przypomnieć, że wartość rynkowa jednej amerykańskiej spółki może bez trudu przekroczyć wartość całej naszej giełdy, a średnie obroty są około 150 razy większe niż na naszym rynku.

O funduszu pisaliśmy w artykule „Globalny Fundusz Medyczny, czyli jak zarabiać na innowacjach”.

Poniżej kilka słów przypomnienia z artykułu:

„Innowacyjność

Zacznijmy od tego, że branża medyczna jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki.

Jest branżą defensywną. W mniejszym stopniu zależną od koniunktury na rynkach akcji, a co za tym idzie od nastrojów inwestorów, niż pozostałe branże. Historycznie ten segment generował ponadprzeciętne stopy zwrotu, przy mniejszym ryzyku.

Jak może zmienić się wartość firmy, która wprowadziła na rynek innowację z zakresu medycyny? Wyobraźmy sobie, ze prawidłowo oceniliśmy potencjał spółki i dodaliśmy ją do naszego portfela jeszcze przed wzrostem wartości.

Gilead Sciences – najlepsza terapia przeciw WZW typu c – pięciokrotny wzrost kapitalizacji firmy do wartości 160 mld USD.

Medivation – najlepsza terapia hormonalna w przerzutowej odmianie raka prostaty – 10-krotny wzrost wartości w ciągu ostatnich 4 lat. .

Novo Nordisk – terapia insulinowa cukrzycy, 60-krotny wzrost kapitalizacji spółki.

Zarządzający

To zarządzający funduszem musi ocenić, czy konkretna spółka jest innowacyjna i argumentem nie może być marketing. Trzeba oddzielić ziarno innowacyjności od marketingowych plew.

Marcin Szuba, podjął się tego zadania. Za jego doświadczeniem stoi między innymi New Zealand Pharmaceutical Management Agency. W ramach swojej pracy Pan Marcin decydował o refundacjach, dokonywał selekcji dostępnych terapii i leków.”

Pamiętajmy, że GFM to fundusz akcyjny. Zarządzający starał się ograniczać zmienność, tak aby uniknąć dużych wahań jednostki funduszu, ale z racji faktu, ze jest to fundusz akcji, nie można było tego zjawiska wyeliminować.

Od września 2015 fundusz nie będzie zarządzany jak typowy fundusz akcyjny, ale w oparciu o strategię LONG/SHORT – jak w przypadku TQN.

Taki stan rzeczy oznaczałby, że otrzymamy fundusz działający w oparciu o metodę long/short działający na bardzo płynnym i perspektywicznym rynku medycznym.

Bez wątpienia jest to pierwsze takie rozwiązanie na polskim rynku i szansa na atrakcyjny zysk przy ograniczonym ryzyku.

 

Radosław Ratusiński

 Treść powyższej analizy nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym niniejszy serwis oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

 

Your email address will not be published.

Scroll to Top